איך לחמם אוהל בחורף בטיול קמפינג?

תוכן עניינים מהיר

החורף מגיע בצעדי ענק, הטיפות הראשונות החלו לטפטף, הריח המשכר של הפרחים והצמחים החל נודד באוויר ורבים מאיתנו מעוניינים ליהנות מקמפינג חורפי במקומות שונים בארץ. אם בעבר, היינו מוגבלים בעונת החורף וזאת משום שלא הייתה לנו דרך לחמם את סביבת הקמפינג, כיום המצב השתנה מקצה לקצה. לפני כתיבת כתבה זו שוחחתי עם כמה "חברים לקמפינג" שמרבים לעשות טיולי קמפינג בעונת החורף ושאלתי כיצד הם נוהגים להתחמם באוהל ולשמור על טמפרטורה נעימה ועל כך ארחיב במאמר. מעוניינים לדעת כיצד גם אתם תוכלו ליהנות מחימום אוהל בחורף? התחילו לקרוא!

 

קמפינג חורפי – אמצעים יעילים לחימום אוהל בחורף

אם עד היום נרתענו מקמפינג בתקופת החורף משום הרטיבות והקור, כיום יש דרך לעקוף את העניין וליהנות מחוויית קמפינג חמה ונעימה. כמובן שניתן להדליק מדורה בשטח הפתוח ליד האוהל, אך אם אתם מעוניינים להימנע מניסיונות להתמודד עם עץ רטוב ואש שנכבית כל הזמן משום הגשם, הלחות והרוח, ניתן בהחלט להחליט על אותם אמצעי חימום יעילים עליהם נרחיב בכתבה זו.

 

כמות אמצעי החימום

כמות אמצעי החימום באוהל וסביבתו תיקבע בהתאם לגודל האוהל בו מחליטים להשתמש. בדרך כלל מחשבים את טווח המטר מרובע בהתאם לכמות האנשים שישתמשו באוהל. יש לקחת בחשבון שכאשר קונים או אפילו שוקלים אפשרות של השכרת אוהל קמפינג, תמיד חשוב לקחת בחשבון לפחות 4 מ"ר לכל אדם באוהל ושטח בו תשימו את הציוד באוהל. כמו כן, יש לבדוק מה טווח החימום של הפטרייה בה אתם בוחרים.

קחו בחשבון שכאשר מחליטים לצאת לקמפינג בחורף, יש להחליט האם מעוניינים להשתמש גם בסביבה החיצונית של האוהל (בימים גשומים הדבר בעייתי), או להשתמש רק בתוך האוהל. ברוב המקרים, אנשים שמחליטים על קמפינג בחורף, אינם לוקחים סיכון ומחליטים לקחת בחשבון שימוש רק במתחם הפנימי של האוהל. בתוך האוהל האמצעים הנפוצים והבטוחים ביותר הם פטריות גז, פטריות חשמליות ותנורי אינפרא אדום.

 

בדיקה מקדימה – בחירת אמצעי חימום יעיל לקמפינג

מיקום – יש להחליט על אמצעי החימום בהתאם לאתר הקמפינג. אם מדובר על אתר אשר מאפשר חיבור לחשמל, תוכלו לבחור פטריית חימום חשמלית. אם אין חיבור תצטרכו לבחור פטריית חימום גז.

גודל שטח – כמות אמצעי החימום יקבעו בהתאם לגודל השטח.

כמות אנשים – כמות האנשים באוהל תשפיע גם על כמות אמצעי החימום בהם נבחר.

סוג אזור – אם מדובר על קמפינג על הר או גבעה יש לקחת בחשבון שקרוב לוודאי שיש רוחות עזות במקום זה ולכן יש להתאים את אמצעי החימום בהתאם.

מידע אודות אמצעי החימום – תמיד יש לברר קודם לכן מה האפשרויות בכל הקשור אל אמצעי החימום, כמו למשל מה גודל בלון הגז של פטריית החימום, לכמה שעות מספיק הבלון ועוד.

 

חימום של האוהל עם פטריית חימום מגז (מיועד לאוהלים גדולים)

פטריית חימום מגז היא אחת מאמצעי החימום המוכרים ביותר בתחום הקמפינג. השם שלה נובע כתוצאה מהצורה שלה (דומה לפטרייה מנירוסטה). בתוך הפטרייה יש בלון גז ובראשה יש להבה. הפטרייה תספק חום ברדיוס של 4-5 מטרים. יש לה ווסת באמצעותו תקבעו מהי עוצמת החום הנדרשת לכם. ההדלקה תמיד תיעשה על ידי הצתה אלקטרונית וצריכת הגז תהיה על פי גובה החום הרצוי לכם.

חשוב לציין שאם אתם מחליטים על השכרת פטריית חימום תמיד יש לוודא שהחברה ממנה אתם שוכרים את השירות מראה לכם כיצד להציב ולהדליק את הפטריית חימום או מציעה לכם את שירותיה של אנשיה.

ישנם מצבים בהם אנשים מעוניינים לצאת לאירוע קמפינג בחורף, כלומר לצאת עם מספר זוגות חברים או משפחות על מנת לחגוג את חגיגת הבר מצווה או כל יום מיוחד אחר של הן משפחה. אם זהו המצב חשוב לדעת שיש מתחמי קמפינג שמשכירים אמצעים יעילים לחימום של סביבת האוהלים בחורף, כמו למשל פטריית חימום מגז.

כיוון שחיבורם של חלקי פטריות הגז והכנסת הבלון לפטרייה מחייבת מיומנות, חשוב לברר קודם לכן שאכן החברה ממנה אתם שוכרים את פטריית הגז מאפשרת לכם להשתמש בשירותיו של טכנאי גז שיחבר ויתפעל את כל הפטריות בהם החלטתם להשתמש. בנוסף, פעמים רבות נדרשת הקמת חצובה לפטריית חימום מגז ומנגד יש פעמים עדיפים לתלות אותם על האוהל, במידה ואינכם מיומנים בתחום זה, למען הבטיחות (על כך תכף ארחיב), חשוב לאפשר לאיש מקצוע לקבוע מה עדיף באוהל שלכם.

מה עוד חשוב שתדעו על השימוש בפטריית גז?

פטריות מסוג זה פולטות פחמן דו חמצני, שהוא גז רעיל ויכול להיות מסוכן (כאשר לא משתמשים בן בצורה נכונה) וחשוב מאוד להיזהר ולהקפיד על כללי בטיחות כאשר עושים שימוש בפטריית חימום בגז!

בגלל שפטריות חימום פולטות חום גבוהה יש להקפיד על כללי בטיחות על מנת למנוע שריפה לכן חשוב מאוד לעשות שימוש בצורה נכונה ומבוקרת ואף לפנות לייעוץ מקצועי.

אסכם בכך שאני אישית פחות ממליץ על שימוש בפטריית חימום בגז בשביל לחמם את האוהל בקמפינג. גם בגלל הסכנה הקיימת בשימוש בגז וגם בגלל המחיר. למרות שלהבדיל מקמפינג, הפטרייה בחלט יכולה להתאים לשימוש באוהלים לאירועים בעונת החורף!

 

דברים חשובים נוספים אותם יש לדעת אודות הפטרייה הם:

מחיר השכרה – נכון להיום ניתן להשכיר פטרייה בטווח מחירים של 200-300 ₪. יש מקומות רבים בהם המחיר יורד באם משכירים כמות מסוימת של פטריות.

בלוני גז – ברוב המקומות שוכרים פטריות המגיעות עם בלוני גז. בלון מספיק בדרך כלל לחמש עד שש שעות ויש אפשרות להשכיר בלון גז נוסף בנפרד.

עוצמה – עוצמת ה – BTU משתנה ולכן חשוב לוודא עם מומחה בתחום מה העוצמה המתאימה לאירוע הקמפינג שלכם.

זמנים – משום שבחורף אמצעי חימום זה יעיל ביותר בקמפינג, מומלץ להזמין אותו כשבוע עד שבועיים טרם האירוע.

לא נכנס ברכב – פטריית חימום גדולה מדי לרכב פרייבט ולכן חשוב לברר קודם להשכרת אמצעי החימום, האם מדובר על חברה הממוקמת במתחם הקמפינג או חברה שמבטיחה אפשרות להובלה והרכבה במיקום בו תהיו.

תמיכה – תמיד יש לוודא שאתם שוכרים את אמצעי החימום מחברה שמספקת לכם מוקד שירות ותמיכה בכל שעות היממה.

 

חימום האוהל עם תנור אינפרא אדום

נדרש חשמל/גנרטור בכדי להשתמש בתנורים. התנורים המתאימים ביותר לחימום של השטח בימים הקרים של השנה הם תנורי אינפרה אדום. תנורים אלו אידיאלים גם לחימום אוהל בחורף בקמפינג. ברוב המקרים אנשים מחליטים על השכרתם של אלו כאשר אין להם אפשרות להשכיר פטריית חימום גז. חשוב לקחת בחשבון שתנאי מקדים להפעלת התנור הוא שקע חשמלי.

התנור מתחמם במהירות, הוא חסכוני, טווח החימום שלו הוא עד כעשרה מטרים. ברוב המקרים נוהגים לתלות תנורים אלו על שרשרת ברזל באוהלים המיועדים להשכרה במתחמי קמפינג בחורף. אפשרות נוספת היא חצובה מיוחדת עליה ניתן למקם את התנור.

תנורים אלו פועלים על פי טכנולוגיה של קרני אינפרה אדום, כלומר נעשית חלוקה שווה של החום באופן יעיל ביותר בחלל וניתן לרוב לשלוט בדרגות החימום של התנור שכן הוא מגיע עם תרמוסטט.

חשוב לדעת על תנור אינפרא אדום

עוצמות שונות – תנור זה מגיע בעוצמות שונות: W2300 ויש לבחור את העוצמה המתאימה לכם.

ווסת שליטה – בכל תנור יש ווסת שליטה על מנת שאתם תוכלו לקבוע מה תהיה עוצמת החימום.

מיקום – יש אפשרות של שרשרת באמצעותה תוכלו לתלות את התנור מהתקרה או סטנד. בדרך כלל כאן מדובר על תשלום בנפרד (בנוסף).

נוחות – ניתן לבחור בתנור שנכנס לרכב פריבייט.

 

טיפים נוספים?

אפשרויות נוספות שיעזרו לכם להתחמם בעת קמפינג וטיולים הם שימוש בגופי חימום קרמיים עליהם מותקנים תרמוסטטים חיצוניים וכמובן שימוש בשק שינה מחמם, אכילה ושתייה של חטיפים עתירי שומן והתעמלות לפני כניסה לשק השינה (חימום הגוף) וכנסו אליו כאשר גופכם חם.

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ?
מלאו את הטופס וניצור קשר בהקדם!
אהבתם? שתפו את המאמר לחבר/ה בן/ת זוג

קצת עליי..

ביום יום אני הנדסאי אלקטרוניקה, אך התחביב העיקרי שלי הינו אוהלים וקמפינג.

יצירת קשר מהירה
חדש באתר