איך לנקות את האוהל בצורה נכונה מבלי לעשות נזק?

אדם מדליק מדורה ליד האוהל שלו בקמפינג

תוכן עניינים מהיר

אם אתם משתייכים אל אוהבי הקמפינג והטיולים כמונו, בוודאי תשמחו לקרוא כתבה זו על ניקוי אוהל בצורה נכונה. כתבה זו נכתבה לאחר שהתייעצנו עם מומחים בתחום הקמפינג. קריאה נעימה.

חשוב לקחת בחשבון – הבד של האוהל

דבר ראשון אותו חשוב שתיקחו בחשבון הוא שיש סוגים שונים של בדי אוהל וכל בד וכללי הניקוי והתחזוקה שלו. ישנם אוהלים מבדים טבעיים (אידיאלי לאלרגנים, אך פחות אידיאלי בכל הקשור אל עמידות בפני לחות), כמו למשל אוהלי פשתן או קנבס וישנם אוהלים העשויים מבדים סינטטיים מלאכותיים כמו פוליאמיד או פוליאסטר. טרם רכישת אוהל יש לברר מהן הוראות התחזוקה של אותו אוהל בו אתם מעוניינים.

מהי המשמעות של ניקוי בצורה נכונה של האוהל שלכם?

הכלל ברור! ניקוי ותחזוקה נכונה של אוהל יבטיחו לכם מיקסום חיי השירות של האוהל. כלומר, אם אתם מעוניינים ליהנות לאורך זמן מאותו אוהל אותו קניתם בלא מעט כסף לטיולים וקמפינג בארץ ובמדינות שונות ברחבי העולם, חשוב שתקראו את העצות של המומחים שלנו בכל הקשור אל ניקוי האוהל מהחול בים, מהריח הרע כתוצאה מזה שהוא רטוב, מהעלים, הכתמים ועוד.

כלל מספר אחד – ניקוי ללא נזק!

הכלל הראשון והחשוב ביותר בכל הקשור אל ניקוי אוהלים הוא ניקוי אוהל ללא נזק. משום שהאינטרנט מלא בעצות אלו ואחרות וחלק מאותם עצות סותרות אחת את השנייה, הצעד הראשון והמומלץ ביותר הוא לקרוא את הוראות יצרן האוהל. היצרן ירשום לכם באופן ברור מה תנאי האחריות של האוהל, כל הקשור אל שימוש באוהל, הוראות תחזוקה ואחסון של האוהל, ביניהן ניקוי נכון של האוהל. לדוגמה, יש יצרנים שיאסרו על ניקוי אוהל במכונת כביסה, אלא באופן מסוים. אז מה כדי לדעת?

ניקוי ומניעת טחב באוהל

אחד הדברים החשובים ביותר שיש לקחת בחשבון הוא ניקוי של האוהל לאחר כל שימוש. אם מדובר על אוהל בו נעשה שימוש בחורף או בסביבה לחה, חשוב להקפיד ולייבש אותו. המטרה העיקרית כאן היא למנוע מצב של רטיבות.

קחו בחשבון שהלחות יכולה להיווצר כתוצאה מדברים רבים, אם מהנשימה שלנו באוהל בלילה ואם מהטל המעובה. רוב האנשים לא מודעים לכך שגם הנשימה הלילית וגם התנדפות הזיעה משחקים תפקיד בכל הקשור אל היווצרות לחות באוהל. חלק מתפזר בחלק הפנימי של האוהל ואילו החלק החיצוני נובע לרוב ממשקעים כמו למשל ערפל, שלג וגשם.

בדרך כלל כשקמים בשעת בוקר מוקדמת לא מצליחים לנקז את רוב המים שעל האוהל ופרק זמן קצר לאחר מכן מתחילים להריח ריח של טחב. במקרים הגרועים מתחילים גם לראות כתמי טחב. חשוב לדעת שלא ניתן להסיר כתמי טחב והם חודרים לתוך סיב הבד של האול, דבר שישפיע על המראה והריח. כל אלו מובילים למסקנה שחשוב להימנע לחלוטין מטחב.

ניקוי האוהל מחול – לא נשאר אפילו גרגיר חול

רוב אוהבי הטיולים והקמפינג מכירים את השטח החולי ונתקלו לא פעם בצורך לנקות אוהל מחול. כאן תוכלו לפעול במספר שיטות:

ניעור – ניתן לנער בעדינות כל חלק של האוהל. חשוב להקפיד לא לנער חזק, שכן הדבר האחרון שבו תהיו מעוניינים יהיה לגלות קרע או תפר פרום משום שהתלהבתם יותר מדי מהמשימה.

שואב אבק – נכון להיום יש אפשרות לשאוב אבק בשואב ביתי וחזק או לשאוב אבק במקום עצמו על ידי שואב נייד.

תעלה מובנת – נכון להיום יש אפשרות לקנות אוהל עם תעלה מובנית בתחתית האוהל. התעלה מאפשרת ניקוי מהיר של חול ולכלוך מסוגים נוספים (אפילו נוזלים) (אוהל אטלס Aztec)

ניקוי האוהל במכונת כביסה

ראשית כל חשוב לדעת שאם אתם קונים אוהל קמפינג חדש אשר עמיד בפני גשם, קרוב לוודאי שמדובר על אוהל בו השתמשו בחומרים פלסטיים למטרת ציפוי האוהל או קומפוזיט, לכן מהאוהל ינדוף ריח מלאכותי של פלסטיק, שלעיתים רעיל. לכן, הצעד הראשון יהיה לפתוח חלון ולאוורר את האוהל כשלושה ימים.

למידע נוסף בנושא, האם מותר לכבס אוהל במכונת כביסה? לחצו כאן >>>

תקופת החורף – על מה יש להקפיד?

אם גם אתם אוהבים לצאת לקמפינג גם בתקופת החורף כמונו, גם אתם בטח נתקלתם בתוצאה של אוהל מכוסה בבוץ. כאן למרות המשימה הלא פשוטה, חשוב לא להשתהות ולנקות אותו מיידית והיטב.

הדרך הטובה ביותר לעשות זאת תהיה על ידי פתיחת האוהל בחדר האמבטיה, לרסס אותו במים קרים באמצעות פיית המקלחת ולשפשף אותו בעדינות באמצעות מברשת קטנה. אם מדובר על לכלוך מאסיבי ניתן גם להשתמש בחומר ניקוי נייטרלי לניקוי. קחו בחשבון שאסור לנקות את האוהל באמצעות מים חמים.

אוהל נקי ומתוחזק – הכללים החשובים

ניקוי אוהל במכונת כביסה – רצוי שלא אך אם בכל זאת אתם מחליטים לנקות באמצעות כביסה חשוב לנקות בטמפרטורת מים של 30 מעלות (מים קרים זה כלל חשוב), ולהשתמש בחומרי ניקוי עדינים (סבון כביסה לתינוקות או חומר ייעודי)
התמודדות עם אוהל גדול – אחת המשימות הלא פשוטות היא ניקוי של אוהל קמפינג גדול. כאן חשוב להשרות אותו קודם לניקוי במים עם מעט סבון כביסה ולאחר ההשרייה לשטוף את האוהל ידנית במים קרים ונקיים.
לא פוגעים באוהל – כדי לא לפגוע בשכבת ההגנה של האוהל, בתפרים שלו ובדבק חשוב להקפיד לא לנקות את האוהל עם מבקשת בעלת סיבים נוקשים וחזקים ולנטרל את הפונקציה של הספינינג (סיבוב וסחיטה), במכונת הכביסה.
לא מקרבים לחום – לא מייבשים את האוהל ישירות אל מול השמש או ליד אש גלויה. טעות זו יכולה לגרום נזק לאוהל.
בחירה נכונה של חומרים – חל איסור גמור על שימוש באקונומיקה וכלור לניקוי האוהל.
מייבשים תמיד – לאחר ניקוי תמיד יש לייבש את האוהל תמיד. אסור שיהיה מצב בו אתם מקפלים אוהל כאשר הוא לח או רטוב (דבר שיזמן אליו עובש).

מעוניינים לקבל פרטים נוספים ?
מלאו את הטופס וניצור קשר בהקדם!
אהבתם? שתפו את המאמר לחבר/ה בן/ת זוג

קצת עליי..

ביום יום אני הנדסאי אלקטרוניקה, אך התחביב העיקרי שלי הינו אוהלים וקמפינג.

יצירת קשר מהירה
חדש באתר